VIVAT VASA! 2021

  1. Zamek Gniew
  2. Atrakcje Eventy
  3. KALENDARZ IMPREZ
  4. Szczegóły aktualności
05 . 12
06 . 12
07 sierpnia 2021

Głównym wydarzeniem przedsięwzięcia VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”,które rozegra się w 7-8 sierpnia 2021 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp Zamku Gniew.

 

XX FESTIWAL HISTORYCZNY

“VIVAT VASA! BITWA POD GNIEWEM 1626”

Gniew nad Wisłą , 7-8 sierpnia A.D. 2021

 

Już po raz dwudziesty uroczy, zabytkowy, nadwiślański  Gniew będzie areną największego w Polsce Festiwalu Historycznego promującego kulturę, obyczaj, rzemiosło i wojskowość XVII – wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze Polski i  Pomorza.

W roku 2002, doświadczone organizacją inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, gniewskie grupy rekonstrukcyjne i ich liderzy przystąpili do  realizacji nowego projektu pod nazwą „VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626”. Przedsięwzięcie to zainicjowało rozwój XVII – wiecznego odtwórstwa historycznego w Polsce.

W roku 2007 wydarzenie VIVAT VASA! zostało wyróżnione
Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej „TURYSTYCZNY PRODUKT ROKU 2007”.

Festiwal Historyczny realizowany będzie na rozległej przestrzeni obejmującej:
- Stare Miasto Gniew, na terenie którego obdbędzie się kolejny Jarmark Rzemiosła wraz z  Pokazem Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Mańkowskiego, nawiązującym do tradycji Pokazów Kucia Artystycznego organizowanych w Gniewie od 1994 roku oraz występy artystów w  Koncertcie Muzyki Dawnej i Folkowej,

- Wzgórze Zamkowe w Gniewie, na terenie którego rozgrany zostanie kolejny Gniewski Turniej Husarski, realizowany w ramach Ogólnopolskich Turniejów Polskiej Ligi Husarskiej, oraz zorganizowana zostanie Strefa Promocyjna Sił Zbrojnych RP w ramach Kampanii „Zostań Żołnierzem RP”,

-   Łąki Nadwiślańskie, na terenie których zlokalizowane zostanie Obozowisko Wojenne z dostępnymi dla zwiedzających obozami wojsk autoramentu narodowego
i cudzoziemskiego oraz rozegra się główna, największa w Polsce  inscenizacja historyczno-batalistyczna z udziałem husarii pt. „Bitwa pod Gniewem 1626”, poprzedzona musztrami i egzercerunkami wojsk uczestniczących w zmaganizach wojennych.
           Jednym z ważnych celów przyświecających Festiwalowi Historycznemu VIVAT VASA! jest rozwój i pielęgnacja międzynarodowych kontaktów społeczności rekonstruktorów XVII  wieku. W XX edycji VIVAT VASA! wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej Polski, Czech, USA, w sile ponad 200 wykonawców, w tym ponad 40 kawalerzystów- husarzy, rajtarów i jazdy lekkiej. W trakcie Festiwalu spodziewać się można ponad 10 tysięcy Widzów i Gości.

          W organizacji Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! uczestniczy Samorząd Miasta i Gminy Gniew, Zamek Gniew Sp. z o.o., Fundacja „Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew”, Stowarzyszenie „Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego”, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wspiera projekt mecenas kultury i właściciel Zamku Gniew GRUPA POLMLEK  oraz liczni darczyńcy z Polski, USA i Szwecji.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące festiwalu niebawem.
????????????????????
 

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj najnowsze
informacje o ofertach hotelu.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij