27-28 czerwca - MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI KRÓLA JANA III

  1. Zamek Gniew
  2. Zamek
  3. KALENDARZ IMPREZ
  4. 27-28 czerwca - MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI KRÓLA JANA III
06 . 04
07 . 04
27 czerwca 2020

27 - 28  czerwca 2020 

Cykliczne wydarzenia odbywające się w Parku Historycznym pozwolą Państwu spotkać średniowiecznych rycerzy i ich giermków ćwiczących sprawność we władaniu włócznią czy mieczem z konia oraz ujrzeć wyjątkowo niebezpieczne starcia zakutych w zbroje rycerzy kruszących kopie.

XIX TURNIEJ RYCERSKI KRÓLA JANA III

ZAMEK GNIEW, 27 – 28 CZERWCA A.D. 2020

 

„Rycerze Gniewu” po raz kolejny szykują się do zmagań na Arenie Turniejowej Zamku Gniew. Już w roku 2012 Turniej Rycerski króla Jana III uznany został przez amerykańską sieć CNN za jeden z sześciu najbardziej prestiżowych turniejów joustingowych na  świecie. „Rycerze Gniewu” wielokrotnie zdobywali tytuły championów turniejowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Norwegii, USA czy w Kanadzie. Na Arenie Turniejowej Zamku Gniew kruszyli kopie najlepsi rycerze z trzech kontynentów.

Turniej Rycerski Króla Jana III nawiązuje do najlepszych wzorców igrzysk rycerskich, osadzonych w realiach II połowy piętnastego wieku, kiedy towarzyszyły one i uświetniały najważniejsze wydarzenia na europejskich dworach królewskich i książęcych: chrzty potomków, śluby czy spotkania monarchów. Stanowiły one emanację kultury dworskiej, popularyzowały etos rycerski, pozwalały uczestnikom osiągać sławę, prestiż i bogactwo. Były także atrakcyjnymi imprezami ludycznymi, a także sportowymi, rozgrzewającymi emocje tak szlachty, mieszczan jak i prostego ludu. Stały się z czasem  prawdziwymi widowiskami plenerowymi, wzbogacanymi oprawą muzyczną i teatralną.

Turniej Rycerski Króla Jana III rozegrany zostanie na Arenie Turniejowej zlokalizowanej na południowym przedzamczu Zamku Gniew, nad którym góruje południowe skrzydło Zamku Gniew, największej XIII wiecznej twierdzy krzyżackiej zbudowanej  na lewym brzegu Wisły. Główną konkurencją Turnieju jest „gonitwa z kopią” (ang.joust), polegająca na uderzeniu kopią celem jej skruszenia bądź wysadzenia z siodła nadjeżdżającego po przeciwnej stronie bariery konnego przeciwnika, chronionego pełną zbroją płytową.


Kolejną konkurencją, w której uczestniczą „Rycerze Gniewu”  jest  drużynowa  gonitwa turniejowa „meleé”, polegająca na konnej walce w pełnej zbroi z użyciem drewnianej maczugi turniejowej.

Ogromnej wytrzymałości fizycznej i odporności na ból wymagają piesze „pojedynki na topór turniejowy” , w których także ścierać się muszą „Rycerze Gniewu”.    

Nieco wytchnienia od starć bojowych dają konne „gonitwy sprawnościowe”
z użyciem kopii, miecza i włóczni. Tu rycerze prezentują Gościom turniejowym swój kunszt jeździecki i sprawność w zażywaniu oręża.

Ogromną radość Gości turniejowych wzbudza zawsze konkurencja rozgrywana tylko w Zamku Gniew, której tajemnicza nazwa brzmi „gaciohurt”, czyli pojedynki rycerzy lub ich giermków odzianych tylko w „gacie”, dosiadających koni bez siodeł
i walczących na lekkie maczugi.

Od wielu już lat miłośnicy gniewskich igrzysk tłumnie podziwiają „Turniej Złotej Róży”. To wyjątkowe widowisko turniejowe, realizowane nocą, wzbogacone niebywałymi efektami „Światła i Dźwięku” i iluminacją Zamku, podczas którego „Rycerze Gniewu” walczą o tytuł „Strażnika Złotej Róży Świętej Elżbiety
z Turyngii”
. Niebywały nastrój nadaje spektaklowi opowieść Herolda, któremu towarzyszy Loża Dam z Damą Złotej Róży i Strażnikiem Reguły Złotej Róży.  

Zatem najwyższe standardy jakości uzbrojenia i bezpieczeństwa koni, rycerzy, Gości, oraz wierny historycznym wzorom ceremoniał, łączą się niespotykane widowisko historyczne i sportowe.

Tegoroczny Turniej Rycerski Króla Jana III rozegrany zostanie pomiędzy trzema drużynami reprezentującymi trzy  „Domy Cnót Teologalnych” :

WIARA - SPES

NADZIEJA - FIDES

MIŁOŚĆ - CARITAS

Przynależność do Domów Cnót określona zostanie przez losowanie, którego Rycerze Gniewu dokonają przed rozpoczęciem rywalizacji, w trakcie Ceremonii Otwarciu Turnieju.  

PROGRAM

XIX TURNIEJU RYCERSKIEGO KRÓLA JANA III

ZAMEK GNIEW, 27-28 CZERWCA A.D. 2020

 

SOBOTA 27 CZERWCA

12.00  SALWA ARMATNIA NA ANIOŁ PAŃSKI ORAZ CEREMONIA  OTWARCIA I PREZENTACJA RYCERZY  XIX  TURNIEJU RYCERSKIEGO KRÓLA JANA III

13.00    GONITWY SPRAWNOŚCIOWE
-   konne gonitwy sprawnościowe z mieczem, włócznią i kopią

15.00    GONITWY TURNIEJOWE  – RUNDA I 
-   starcia rycerzy w zbrojach, których celem jest skruszenie kopii i wysadzenie przeciwnika z siodła
17.00    GONITWY TURNIEJOWE – RUNDA II 

19.00    TURNIEJ WALK PIESZYCH

20.00   KONCERT

23.00  „TURNIEJ ZŁOTEJ RÓŻY”
–   nocne pojedynki „Rycerzy Gniewu” w niepowtarzalnej oprawie ognia, światła
i dźwięku

NIEDZIELA 28 CZERWCA

13.00   GONITWY TURNIEJOWE – RUNDA III 

14.00   MELEĖ
–  gra turniejowa rycerzy konnych z maczugami

15.00   GACIOHURT

15.30   CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD ZWYCIĘZCOM TURNIEJU

16.00   MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY ZAMKOWEJ Z UDZIAŁEM CHÓRU SCHOLA CANTORUM GYMEVENSIS
 

 

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj najnowsze
informacje o ofertach hotelu.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij